Home / Genel / Ataşehir’de Organiğin ilk Adresi Olmayı Hedefliyoruz

Ataşehir’de Organiğin ilk Adresi Olmayı Hedefliyoruz

Nektar Organik sahibi Korkut Köyman ile müşterilerine güvenilir ve sertifikalı ürünlerden oluşan marketini ve daha birçok sorular sorduk.
nektar Screen shot 2015-03-04 at 13.15.42
Korkut Bey kimdir?
1967 İstanbul doğumluyum. Kadıköy Anadolu Lisesini bitirdikten sonra, İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldum. Daha sonra, Sydney Teknik Üniversitesi’nden İleri Finans ve Uluslararası İş Yönetimi Yüksek Lisans Diploması aldım. Tekstil, Otelcilik, E-Ticaret ve Otomotiv sektörlerinde 22 sene çalıştıktan sonra, 2013 senesinde kendi işimi kurmaya karar verdim. Eşim Avukat Sevinç Şener ve ablam Doktor Sinem Köyman’ın bana verdiği destek sayesinde de, Nektar Organik hayalden gerçeğe dönüştü.
 
Organik ile nasıl tanıştınız?
Organik sektörüne ilgim çevreciliğe olan ilgimle başladı. Avustralya’da yüksek lisans öğrenimime devam ederken, insanların ve Avustralya devletinin çevreye karşı derin hassasiyetleri,  beni fazlasıyla etkiledi. 1998 senesinde Avustralya’ya vardığımda, tüm eyaletlerde evlerin ve binaların önünde, aynı standartları sahip geri dönüşüm kutuları görmüştüm. Türkiye’de bugün bile, en ileri sayacağımız belediyelerin sınırları içinde dahi, böyle bir standarttan bahsetmek olukça zor. Tabi bu, oldukça üzücü bir durum. Çevreye karşı geliştirdiğim bilinç ve 2000’li senelerin ortalarında sertifikalı organik ürünlerin çeşitli mecralarda ortaya çıkışı, bu tür ürünlere olan ilgimi arttırdı. Temel olarak organik sektörü ile tanışmamız ise, 2008 senesinde kurulmuş olan ve Manisa’da sertifikalı organik meyve sebze, badem ve ceviz üretimi yapan Prunus A.Ş.’ye hissedar olmamız neden oldu diyebilirim. 2009 senesinde kızımız Selin’in dünyaya gelmesiyle birlikte de, sertifikalı organik ürünlere olan ilgimiz katlanarak arttı.

Nektar Organik Nasıl doğdu?
2012 senesinde, kendi işimi kurmayı düşündüğümde, Prunus AŞ’nin kurduğu “Tarladan Eve” Organik Market zincirinin hızla büyümesi beni oldukça heyecanlandırmıştı. Ancak 2013 senesinde, üretim işine odaklanmak isteyen Prunus, Tarladan Eve adlı organik market zincirinden çekince, kendi başıma neler yapabileceğimi düşünmeye başladım. Bu bağlamda, öncelikle organik ürün sektörünü inceledim. Ürünler, üreticiler ve distribütör firmalar hakkında bilgi edindim. Bir taraftan e-ticaret modülü, diğer taraftan işe başlamak için hangi bölgelerin uygun olacağı üzerine araştırma yaptım. Prunus A.Ş’den Burak Gürdal ile bu konuda bazı görüşmelerimiz ve fikir alışverişlerimiz oldu. Nektar organik için başlangıç noktasının Ataşehir olmasına bu anlamda da, Burak bey neden oldu da diyebilirim.  
 
Tüketicilere ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?
Tüketicilere sağladığımız kolaylıklar arasında pek çok başlık sayabilirim. Öncelikle, Ataşehir sınırları içinde, eve teslimat ve kapıda ödeme seçeneği sunuyoruz. Ayrıca, Internet sitemiz üzerinden alışveriş yapanlara tüm Türkiye çapında kargo ile teslimat hizmeti sağlıyoruz. Her ay dükkanımızda, farklı organik ürünler için ürün tadım, test veya promosyon aktiviteleri düzenliyoruz. Çevre ve organik ürünlere ilgi duyan kurumsal müşterilerimize, organik pazar aktivitesi düzenliyoruz. Bu bağlamda da, Novartis, Pfizer ve Türkiye Finans ve Katılım Bankası için düzenlediğimiz organik pazar aktivitelerinden, bahsetmem mümkün. Ek olarak, müşterinin memnun kalmadığı ürünlerin iadesini veya değişimini kabul ediyoruz. Yeri geldiğinde de, müşterilerimizin arayıp bulamadığı organik ürünlerin temini için, elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Bütün bunların dışında, müşterilerimize organik ürün ve sertifika süreci ile ilgili edindiğimiz bilgi ve deneyimi aktarmak için tüm kanalları kullanıyoruz. Sosyal medya üzerinden müşterimizle direkt iletişim kurarak, onların istek ve arzuları doğrultusunda, şirketimize yön veriyoruz. Dükkanımızda yer alan kafeterya bölümünde ise, sertifikalı organik ürünlerimizden hazırladığımız yiyecek ve içecekleri müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Neden sizi seçmeli tüketici?
Nektar Organik, gelişmiş ülkelerde sıkça görülen, öncelikle bölgesine hizmet götüren ama global hizmetlere de sahip bir organik markettir. Nektar Organik, müşterilerine güvenilir ve sertifikalı ürünlerden oluşan bir portföy sağlar. Satışı yapılan ürünleri en iyi koşullarda saklamaya özen gösterir. Market zincirlerinde yer alan organik ürünlerin ötesinde, butik üretim yapan küçük ve orta ölçekli üreticiler ile doğrudan çalışır. Bu bağlamda, herhangi bir market veya süpermarkette bulamayacağınız pek çok organik ürün, yelpazemizde yer alır. Nektar Organik, özellikle taze meyve ve sebze konusunda titizdir. Kaliteli, güvenilir, lezzetli ve sertifikalı organik ürünleri üreten üretici ile direkt çalışmak, firmamızın temel prensibidir.

Organik ürün yelpazenizi öğrenebilir miyiz?
Hali hazırda ürün yelpazemizde, 1760’dan fazla ürün yer almaktadır. Bu ürünleri, taze meyve ve sebze, bakliyat, baharat, kuruyemiş, et ve süt ürünleri, tavuk ve yumurta, sos ve salçalar, pekmez ve sızmalar, ekşiler ve sirkeler, zeytin ve zeytinyağı, bal ve arı ürünleri, kişisel bakım ürünleri, genel temizlik, çamaşır, bulaşık, çay ve bitkisel çaylar, makarna ve erişte, hazır besin, çikolata, bisküvi ve şekerleme, meyve suları olarak kategorize etmek mümkündür.

Eklemek istediğiniz birşey varsa….
Marketimizde kullandığımız POS modülümüz olan Unicenta oPos, java tabanlı ve açık kaynaklıdır. Bu yazılımın Türkçe’ye çevrilmesi ve ek modüllerin programlanmasını, şahsen yürütmekteyim. Market ve kafe işleten veya işletmek isteyen girişimcilere, bu bedelsiz yazılımın entegrasyonu için yardımcı olmaya hazırım.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git