Home / Genel / Çiftçimiz Tarlasını Bırakıp Gitmesin Diye ‘Aile Çiftçiliği Bankalıcığı’nı Başlattık

Çiftçimiz Tarlasını Bırakıp Gitmesin Diye ‘Aile Çiftçiliği Bankalıcığı’nı Başlattık

Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk:

Tarımsal üretimi ve çiftçileri desteklemek amacıyla “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” uygulamasını başlatan Şekerbank, çiftçilere sağladığı desteklerle tarımsal üretimde verimliliğin artışına katkı sağlayarak yerel kültürün yok olmasını önlemeyi amaçlıyor.

unnamed

Tarımsal üretimin finansal desteği şüphesiz çok önemli. Özellikle organik tarım gibi üretimi yüksek maliyetlerin olduğu sektörde finansal destekler adeta bir can suyu. Bu anlamda Türkiye finans sektörü, tarımsal üretimi canlandırmak adına çiftçilere cazip fırsatlar sunmaya devam ediyor. Özellikle parçalanmış arazilerin her biri için ayrı tarımsal ekipman ve sabit giderler oluştuğundan çiftçinin ürün maliyetinin artması ve dolayısıyla gelirinin düşmesi gerçeğinden yola çıkan Şekerbank, yeni bir uygulama başlattı. “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” adı verilen bu yeni hizmetin ayrıntılarını Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ile konuştuk.

”Anadolu Bankacılığı Misyonumuzla Yola Çıktık”
 Özellikle Anadolu’da tarımsal arazilerin sulama olanaklarının kısıtlı olması, modern tarım tekniklerinin uygulanmaması ve tarımsal girdilerin pahalı olması gibi sebeplerle üretimde verimliliğin sağlanamadığını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Şekerbank’ın Anadolu bankacılığı misyonu ile “Üretimin sürdürülebilirliği için, çiftçilerimiz toprağını, köyünü bırakıp gitmesin diye ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ projemizi başlattık” ifadelerini kullanıyor. Proje hakkında ayrıntılı bilgiler veren Ertürk, şunları söylüyor:
“Sadece ülkemizde değil dünyada da tarımsal üretimde verimliliğin artması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için çözüm ‘Aile Çiftçiliği’ olarak belirlenmiş durumda. Çünkü, dünya hane halkının yüzde 40’ı aile çiftçisidir. Özellikle, gelişmekte olan ülkelerdeki 3 milyar kırsal nüfusun 2,5 milyarı aile çiftçisidir ki, dünyadaki gıda üretiminin yüzde 70’i bu aile çiftçileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye’deki tarımsal işletmelerin ise yüzde 95’i aile çiftçilerinden oluşmakta olup ülkemiz tarım üretiminde Aile Çiftçiliği ihmal edilmemesi gereken bir gerçektir. Anadolu’da sayıları yüz binleri bulan pancar çiftçilerinin küçük birikimleriyle tarımı ve yerel üretimi finanse etmek için 61 yıl önce kurulan bir banka olarak, kuruluş amacımızı yerine getirerek kırsal kalkınmaya destek olmak için  ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’nı başlattık. Çiftçimiz tarlasını bırakıp gitmesin diye Türkiye genelinde 200’e yakın tarım bankacılığı uzmanından oluşan bir ekibimiz görev yapıyor. ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’  ekibinde yer alan Şekerbank çalışanlarının çoğunluğunu, ziraat mühendisleri ya da yöresini iyi tanıyan, bölgedeki tarımsal ürünlere hakim müşteri temsilcileri oluşturuyor.”

”Aile Çiftçiliği Bankacılığı ile Sunulan Hizmetler”
Ertürk, Şekerbank olarak amaçlarının, küçük arazilerin birleştirilmesini sağlamak, tarımsal üretimde verimliliği artırmak, kolektif tarımı özendirmek ve yerel kültürün yok olmasını önlemek olduğunu da sözlerine ekliyor. Şekerbank’ın Aile Çiftçiliği Bankacılığı hizmetleri içerisinde, Parçalı tarım arazilerinin 5 yıl vadeyle birleştirilmesi, Tarım Ekipmanları Kredisi, modern sulama projelerinin %100’ünün finansmanı, kırsal kalkınma projeleri için 10 yıl vadeli kredi, oğlunu evlendiren, kızını üniversiteye gönderen çiftçiye kredi desteği, sigorta ve sosyal güvence desteği gibi hizmetler bulunuyor. Gökhan Ertürk, çiftçilere destek kapsamında pazara erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla tedarik ağı ile Şekerbank olarak kendilerinin pazarlık yaptığını da sözlerine ekliyor.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git