Home / Genel / “Sektörün Kalitesini En Üst Düzeylere Çekme Hedefindeyiz”

“Sektörün Kalitesini En Üst Düzeylere Çekme Hedefindeyiz”

Aslı BATI ÇEVİK, ceres İdari ve Teknik Müdürü

DSCN0267
Ceres olarak, şeffaf, hızlı ve adil bir çözüm ortağı olarak bilinmekte ve sektörün kalitesini en üst düzeylere çekme hedefinde bir firma olduklarını söyleyen Ceres İdari ve Teknik Müdürü Aslı Batı Çevik, çiftçiler ve gıdadan, tekstile kadar bir çok firmaya hizmet verdiklerini belirtti.

Öncelikle sertifikasyon nedir? Bir işletmenin sertifika alması ne anlama geliyor?
Belgelendirme anlamına gelmektedir. Özelde bir işletmenin sertifika alması, sertifikada bahsi geçen ürünleri ilgili organik yönetmelik/standartlara uygun olarak üretebildiği anlamına gelmektedir.
Hangi sektörlere sertifika düzenliyorsunuz?
Tarım, gıda, tekstil, kozmetik sektörü.
Sertifikasyon neden gerekli? 
Sertifikasyon, pazarda ürünün organik kalitesini ispatlamak için zorunlu. Türkiye’de bir ürünü “organik” olarak satmak istiyorsanız, “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik “çerçevesinde üretim yaptığınızı sertifika alarak belgelemek zorundasınız.
İnsanlar gönül rahatlığı ile sizin logonuzun olduğu ürünleri alabilir mi?
Kesinlikle. Tüketiciler T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik sertifikasyon yetkisi verdiği kuruluşların sertifikalandırdığı ve Organik Tarım logosu taşıyan ürünleri organik olarak alabilir.
İşletmeleri hangi şartlar altında ve ne şekilde denetliyorsunuz? Süreci biraz anlatır mısınız?
Süreç kuruluşumuza başvuru ile başlar.Sertifikalandırılmak istenen üretimin kapsamına göre bir hizmet teklifi hazırlanır. Müteşebbis teklifi kabul ettiği takdirde, yetkili kontrolör müteşebbisten organik üretimi hakkında bilgi talep eder ve birlikte bir kontrol günü belirlenir. Belirlenen günde üretim yerine gidilerek, verilen bilgilerin yerinde denetimi yapılır ve yönetmelik/standarda uygun üretim yapılıp yapılmadığı, varsa düzeltilmesi gereken noktalar hakkında rapor tutulur. Rapor kontrolör tarafından sertifikasyon birimine sunulur. Sertifikasyon birimi raporu inceleyerek nihai sertifikasyon kararını müteşebbise bildirir.
Ürününü sizde sertifikalaştırmış birisi tüm dünyada kabul görmüş oluyor mu?
Ülkemizin olduğu gibi AB, ABD, Japonya, Çin, vb. ülkelerin kendi yönetmelikleri, dolayısıyla organik sertifikasyon koşulları vardır. Ürününüzü hangi pazarlarda “organik” olarak satmak istiyorsanız, o pazarın yönetmeliğine uygun olarak üretim yapmalı, sertifikasyon başvurusunda bulunmalısınız. Bizim sertifikasyonunu yaptığımız yönetmelikler/standartlar hakkında detaylı bilgiyi 
http://ceres-cert.com.tr/linkler/ adresinde bulabilirsiniz.
Organik Tarım ile İyi Tarım arasındaki fark nedir?
En temel fark Organik Tarım yapan üreticilerin sadece ilgili organik yönetmeliklerde izin verilen girdileri (ilaç, gübre, katkı maddesi, vb.), izin verilen koşullarda kullanabilmesi, İyi Tarım yapan üreticilerin ise gerektiği takdirde piyasada ilgili ürüne ruhsatlı tüm girdileri etiketinde yazan kullanım talimatları doğrultusunda kullanabilmeleridir. 
CERES hakkında bilgi verebilir misin?
CERES Kontrol ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd. Şti., halihazırda Avrupa, Amerika, Afrika, Ortadoğu, Orta ve Doğu Avrupa Asya’da faaliyet gösteren Almanya merkezli CERES GmbH’ın da ortağı olduğu bir kontrol sertifikasyon kuruluşudur ve Mart 2005’ten beri Türkiye’de hizmet vermektedir.
Firmamız şeffaf, hızlı ve adil bir çözüm ortağı olarak bilinmekte ve sektörün kalitesini en üst düzeylere çekme hedefinde bir firmadır.
CERES GmbH ve CERES Ltd. Şti olarak, sektöre yıllarını vermiş bir ekiple çalışıyoruz. Bürokratik işlemleri en az düzeye indiren, tüm müşterilere tarafsız ve eşit davranarak sonuca ulaşmayı amaçlayan, gelişim için tüm öneri ve eleştirilere açık, çıkar çatışmalarına ve yolsuzluğa izin vermeyen açık prosedürleri olan bir kalite yönetimine sahibiz.
Çiftçiler ve çiftçi grupları, gıda, kozmetik ve tekstil firmaları, arıcılar, doğadan toplama firmaları, işleyiciler, ithalat ve ihracat yapanlar, girdi üreticilerine hizmet veriyoruz.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git