Home / Genel / Her Çürük Elma Organik Değildir!

Her Çürük Elma Organik Değildir!

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her yıl ortalama 
9000 gıda zehirlenmesi yaşanıyor.

elma

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ise son bir yıl içinde 11 bin 834 gıda kaynaklı hastalık vakası kayda geçerilmiş durumda. Son yıllarda kanser vakalarında yaşanan büyük artışın sebebi çoğu zaman “yediklerimiz içtiklerimizin önceki yıllara göre çok değişmesi”ne bağlanıyor. Neyi nasıl yiyeceğimiz ya da yemeyeceğimiz konusunda herkes bir şey söylüyor. Pekiyi nedir işin doğrusu? İşin doğrusunu Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner’e sorduk.
Gıdalardan gelen en önemli tehlikelerin biyolojik ve kimyasal kaynaklı olduğunu söyleyen Samim Saner, toplumun kanser korkusuyla daha çok kimyasal tehlikelere odaklandığını ve enfeksiyon riskini göz ardı ettiğini söyledi. Gıda kaynaklı enfeksiyon riskinin çok daha yaygın olduğunu belirten Saner, “İyi pişmemiş ya da çiğ olarak yenen her besin enfeksiyon kaynağı olabilir. Yediklerinizden içtiklerinizden tifo, paratifo, malta humması, Hepatit A ve Hepatit B kapabilirsiniz” dedi.

KÜFTEN ÇIKAN KANSER RİSKİ
Küfün en önemli kanser sebeplerinden biri olduğuna dikkat çeken Samim Saner, “En zararlı küf toksini  Dünya Sağlık Örgütü’nce bir numaralı kanserojen madde olarak nitelendirilen Aflatoksin maddesidir. Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen baharatlar, kurutulmuş meyveler, kuruyemişlerden bulaşır. Örneğin, kırmızıbiber, yer fıstığı, fındık, fıstık, tarhana da Aflatoksin olabilir. Aflatoksinin birinci etkisi karaciğer kanseridir” diye ekledi. Saner, buzdolabında küflenen peyniri, zeytini, yemeği ya da ekmeklikte küflenen ekmeği hemen çöpe atmak gerektiğini belirterek, “Küfünü sıyırarak tüketmek riski azaltmaz” dedi.

ORGANİK ALDATMACASI
Samim Saner, organik gıda konusundaki toplumun yanlış algısı ve organik gıdaların diğerlerine göre daha pahalı satılması yüzünden suiistimal edildiğini söyledi. Organik gıda adı altında satılan bazı ürünlerin sağlık riski taşıdığını belirten Saner, “Halkın kafasında çürük, kurtlu eşittir organik şeklinde yanlış bir algı var. Oysa organik belirli koşullarda üretilmiş ve saklanan üzerinde organik logosu bulunan ürünlerdir. Köylünün her ürettiği ürün organik değildir. Biliyoruz ki bu konudan para kazanmak isteyen bazı kişiler hallerden atılacak, çürük meyveleri topluyorlar ve organik diye satıyorlar. Her çürük elma organik değildir” dedi.

Meyveyi kabuğunu 
soymadan yemeyin
Pestisit adı verilen ve meyvelerden sebzelerden gelen tarım ilaçlarının gıda kaynaklı en önemli kimyasal tehlike olduğunu söyleyen Samim Saner, “Bunların bazıları kansere yol açabilir, kimileri ise endokrin sorunlar oluşturabilirler. Yani büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilir, erken ergenliğe sokabilir, anne karnındaki doğmamış bebek üzerinde bile etkileri olabilir. Yüzey etkili pestisitleri meyve ve sebzelerin kabuğunu soyarak temizleyebilirsiniz. Pestisitler yağımsı maddeler olduğu için bunları temizlemek için sabun kullanılmalıdır. Kabuğu soyulmayan sebze ve meyveleri ise yine 5 litre suya 2 çay kaşığı mayi sabunu koyup iyice çalkalamak ve sonra da iyice durulamak gerekir. Mayi sabunun vücuda hiçbir olumsuz etkisi yoktur” diye konuştu. 

Lokanta seçerken menü yerine tuvaletine bakın
Samim Saner evde ya da dışarıda gıda güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken küçük uyarıları ise şöyle sıraladı:
Yanmış ya da gevremiş hiçbir gıdayı yemeyin. Buna ekmek de dahil. Çünkü yüksek ısıya maruz kalan gıdalarda kanserojen bir madde olan akrilamid oluşur. Tencerenin dibi tutmuşsa bunu yemeğe karıştırmayın. Mangal yaparken tamamen köz olduktan sonra etleri mangala atın. Ateşle köz arasındaki mesafenin 20 cm’den kısa olmamasına özen gösterin.
Çiğ yiyecekler bakteri kaynağıdır. Çiğ ete ya da tavuğa sürdüğünüz kesme tahtasını, bıçağı ya da ellerinizi hemen yıkayın. Bunları diğer yiyeceklerle temas ettirmeyin.
Pişirdiğiniz yiyecekleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmeyin. Hemen yemeyecekseniz, elle tutulur sıcaklığa ulaştığında hemen buzdolabına kaldırın.
Donmuş yiyecekleri çözüldükten sonra tekrar dondurmayın.
Temiz tuvalet, yemek yediğiniz mekanın önemli ölçüsüdür. Restoran seçerken önce tuvaletine bakın.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git