Home / Beslenme / Çocuklarınızı Organik Gıdalarla Beslemeniz İçin 10 Neden!

Çocuklarınızı Organik Gıdalarla Beslemeniz İçin 10 Neden!

organik5

Dünyanın en faydalı besini olan anne sütünden sonra sıra geldi çocuklarınızı farklı gıdalarla beslemeye. Gözünüz gibi baktığınız çocuğunuzun en iyi şekilde beslenmesi elbette birer anne ve baba olarak en büyük öncelikleriniz arasında yer alıyor. Çocukluğun ilk yıllarında alınan besinler, çocuğun gelişiminden bağışıklık sistemine kadar bütün hayatını etkiler.

Çocuklarınızı ilaç ve hormon gibi maddelerle şişirilmemiş organik besinlerinle beslemeniz için, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi Mehmet Gürmen ile de mutabık kaldığımız 10 nedeni sıraladık. Yaşasın organik!

Çocuklarınızı neden organik gıdalarla beslemelisiniz?

1. Hiçbir ebeveyn çocuğunun sentetik böcek ilacına maruz kalmasını istemez

Konvansiyonel yani endüstriyel tarımla üretilen besinler, çocuk gelişiminde ani olarak hissedilmeyen ama zamanla otizm, obezite, hiperaktivite ve kanser hastalıklarına yol açan sentetik böcek ilacı içerir. Sağlıklı diye alıp çocuğunuza yedirdiğiniz organik olmayan meyve ve sebzelerin sentetik böcek ilacıyla dolu olduğu bilgisi acı ama gerçek!
2. Organik gıdaların besin değeri yüksektir

Organik tarım ürünleri sağlıklı topraklarda yetiştiklerinden vitamin, antioksidan ve mineral bakımından daha zengindirler. Meralarda gönlünce dolaşıp otlayan hayvanların etleri mi daha sağlıklı ve lezzetli olur yoksa kapalı alanarda tahılla beslenen hayvanlarınki mi?
3. Çocukların hormona ve gereksiz antibiyotiğe ihtiyaçları yoktur

Daha hızlı büyümeleri için hayvanlara verilen hormon ilaçları ve sentetik maddeler ürettikleri gıda ürünlerine de aktarılır ve bu sağlıksız maddelerin son uğrak yeri de çocuğunuzun midesi olur. Doğal büyüme akışları bozularak kapasiteleri zorlanan hayvanlar hasta olduklarından neredeyse antibiyotikle beslenir hâle geliyorlar. Organik olmayan besinlerle çocuklarınızı beslediğinizde, aslında çocuklarınıza antibiyotik yedirip içirmiş oluyorsunuz.
4. Organik ürünlerde GDO riski yoktur

GDO içeren yani genetiği değiştirilmiş tohumlar organik tarım ürünlerinde bulunmaz. Doğa gerçekten doğal, neyse o!
5. Organik gıdalar daha lezzetlidir

Çocukların çoğu bazı sebzeleri ve meyveleri yemek istemez. Neden acaba? Dalından koparılmış mis gibi kokan bir domatesin tadına hiç bakmamış olabilir mi? Organik gıdalarda ek olarak şeker ve su bulunmadığından lezzetleri de daha fazla olur.
6. Çocuğunuzu hastalık risklerinden korumak istersiniz

Çiftlik hayvanlarının kötü koşullarda yetiştirilmesi nedeniyle yakalandıkları hastalıklar, ilaçlar, kimyasallar ve hormon katkıları organik gıda ürünlerinde bulunmaz. Bu yüzden organik gıdalarla beslenen çocukların bağışıklık sistemleri güçlü olur. Yabancı maddeler nedeniyle hastalığa yakalanmayı geçin aksine hastalıklara karşı vücut dirençleri yüksek olur.
7.  Çiftlik hayvanlarının hayatlarını kâbusa çevirmemek gerekir

Konvansiyonel tarımda hayvanlar kapalı alanlara hapsedilir, doğal otlar yerine tahıllarla, ilaç ve hormon takviyeleriyle beslenir. Doğal ortamından koparılan hayvanların bozulan psikolojilerinin ürettikleri gıdaları olumsuz yönde etkilemesi bile ayrı bir araştırma konusudur. Organik yetiştiricilikte açık havada ve doğal ortamında beslenen hayvanlardan elde edilen ürünler de hâliyle lezzetli ve sağlıklı olur. Hayvanlar da tıpkı bizim gibi dünyaya bir kere geliyorlar. Lütfen onların hayatına saygı duyalım.
8. Su kaynaklarının kalitesi ve iyileştirilmesi organik tarıma bağlıdır

Toprakta ne kadar çok kimyasal madde bulunursa, su altı kaynakları da o kadar çok kirlenir ve kaliteleri düşer; çünkü yağmur suları ile bu maddeler toprağa işler. Yani çocuğunuzun içtiği suyun kalitesi bile bir anlamda organik tarıma bağlıdır elbette geleceği de…
9. Ekosisteme zarar veren bir ebeveyn olmak istemezsiniz

Sadece çocuğunuzun sağlığı ve hayatı için değil; doğanın korunması ve diğer canlılara zarar gelmesini önlemek için de organik gıdaları tercih etmek gerekir. Bilinçli ailelere sevgiler!
10. Çocuğunuz canınızın içidir!

Tamamen saf ve hiçbir katkı maddesi içermeyen sevginiz gibi, çocuğunuzu beslediğiniz ürünler de %100 doğal olsun istemez misiniz? “Şehir hayatında organik gıdayı nereden bulacağım ben?” diyenler için:  Buğday Derneği, yerel belediyeler işbirliğiyle kurulan %100 ekolojk pazarlarlar.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git