Home / Genel / Organik Yıkanabilir Bebek Bezi Kullanın

Organik Yıkanabilir Bebek Bezi Kullanın

Uzun yıllardan beri bebek bezlerinin tek kullanımlık olanlarının doğada en çok atık olarak çevreyi kirlettiğini biliyor muydunuz ?

organik_yikanabilir_bebek_bezi_kullanin_1450441917_104

Tek kullanımlık bebek bezleri üç tabakadan oluşuyor; üst tabaka, alt tabaka ve emici tabaka.Bu bebek bezlerinin tüm bu katmanları emiciliği yükselmesi için sentetik liflerden üretilmektedir Bu durum da doğada parçalanması oldukça zordur. Doğada parçalanma süresi 500 ile 800 yıl arasında değişir; ne kadar korkunç ve ürkütücü bir rakam değil mi?

Üstelik bu bezler parçalanmasının geç olması nedeniyle küresel ısınmaya da etki etmektedir. Bunun yanında ıslak mendiller, kadın pedleri de aynı derecede doğaya zarar vermektedir. Tek kullanımlık bebek bezlerinin bir bebeğin kullanılması 6000 adet gibi bir rakamı buluyor. Bu bezler ise; 2 ton çöp demektir. Bunu düşününce doğaya ve oradan da insan sağlığına ne kadar büyük bir etki yaptığı ortadadır. Nüfusun artması ve buna bağlı olarak bebeklerin 2 ton tek başına bez tüketmesi toplam rakama çarpıldığında oluşabilecek gerçeği görmek gerçekten tüyler ürpertici boyuta ulaşmaktadır.

tyut
Eskiden bebek bezleri pamuklu kumaşlardan yıkanabilir olarak dikilir ve hazırlanırdı. Annelerimiz bizleri o bezlerle büyüttü. Şimdi hızlı tüketim çağında ne kadar hazırcı ve kolaycı olduk. Saatlerce kaynatılarak yıkanan bezler üstüne üstlük ütülenerek kullanılırdı mikropları ölsün diye. Şimdi direkt bebek bezleri sayesinde bebeklerin cildi kimyasalı her gün emiyor.Cildin bir kimyasalın %60 kısmını emdiğini düşünürseniz; sağlığın ne kadar kolay harcandığını da görmüş olursunuz. Artık doğaya dönüş ve hızlı tüketimin azaltılması çalışmaları bazı duyarlı üreticiler sayesinde yeniden şekil almaya başlıyor. Bu oldukça umut verici. Tabi tüketicilerin de bu duyarlılığa sahip olarak bunu sürdürmesi de önemlidir.

Bazı bebek ürünleri üreten firmaların son dönemlerde yıkanabilir organik bebek bezi üretmesi oldukça güzel bir haber. Bu bebek bezleri tek kullanımlık değil uzun süre kullanılabiliyor ve yıkanabiliyor; üstelik kimyasal sentetik madde içeriği de yok. Eskiden annelerimizin kullandığı klasik bezlerin daha modernize olmuş hali diyebiliriz. Bu bezleri tüm çevreye duyarlı annelerin tercih etmesi dileğiyle..!

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git