Home / Genel / Tekstil Ürünleri Kanser Yapıyor

Tekstil Ürünleri Kanser Yapıyor

%100 kenevir, keten ve pamuk ürünlerinin dışında; yapılan diğer tekstil ürünleri insan sağlığını bozarak kanser yapmasına neden oluyor.

tekstil_urunleri_kanser_yapiyor_1451122572_454

Organik tekstilin artık bebek giysilerinde artmasının yanında yetişkinlerde de bu tarz ürünlerin olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar birçok tekstil ürünlerinde kullanılan hammaddelerin ve boyaların kanserojen madde taşıdığını söylüyorlar.

Birçok ünlü markanın dahi bu etkileri taşıyan tekstil ürünleri ürettiği bir gerçek. Bu konuda Greenpeace uzun süredir baskı yapıyor ve 16 markanın bu konuda duyarlı olmasını sağlamış durumda. Tabi ki bu durum umut verici ancak; piyasada daha bunun gibi birçok marka ve marka olmayan tekstil ürünleri insan sağlığına ve üretilirken ortaya çıkan etkileri nedeni ile çevreye zarar vermeye devam ediyor.

Tekstil ürünlerinde kullanılan azor boyalar astıma ve kansere neden olabilmektedir. Gıdadan sonra insan bedenine yakın teması olan ürünler; ter ve tene temas yoluyla cilt tarafından emilerek vücuda zarar veriyor. Alerjik hastalıkların oluşması da bu sayede daha da artıyor. Pamukların da bu konuda çok fazla sağlıklı olduğu söylenemez. Çünkü pamuk üretiminde çok fazla zehirli böcek ilacı kullanımı pamukların da doğallıktan uzaklaşarak bu etkiyle zarar verdiği gerçeği gün gibi ortada. Pamuğun tarladan sonra da birçok işlem görmesi daha fazla kimyasal etkilerle tekstil üretimine katılmasına neden oluyor.

Bu gibi zararlı etkilerden korunmak için organik tekstil ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Ancak bu ürünlerin pahalı olması ve ekonomik yönden zorlaması insanların sağlığını değil bütçesini düşünmesine neden oluyor. Organik ürünlerde yıkama sonucunda dahi yıllarca renk kaybetmemesi ve bu ürünlerin uzun yıllar sağlıklı olarak giyilmesini sağlıyor. Organik ürün tercih etmek isteyenler bu ürünlerin sertifikalı olmasına dikkat etmesi en önemli ayrıntıdır. Ayrıca lot numarası ve ‘’GOTS Pruduct’’ yazısının bulunması gerekiyor.

Özellikle iç çamaşırlarında bu durum daha zarar verici direkt cilde temas etmesi ve terle vücuda geçmesi daha hızlı etki yaratabiliyor. Çok beyaz olması ise; ağartıcının çok kullanılması demek. Yani kısacası sağlığımızı her geçen gün tehdit eden onlarca zararlı maddeden korumamız gerek. Ama nasıl?

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git