Home / Genel / Bayraktar: Tarımda Maliyet Düşsün Herkes Organik Beslensin

Bayraktar: Tarımda Maliyet Düşsün Herkes Organik Beslensin

TZOB Başkanı Bayraktar, “Tarımda maliyet düşsün herkes organik beslensin” dedi.

domates

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, organik tarımın ülkemiz için bir avantaj olduğunu belirterek; “Bu üretim dalının yoğun işgücü gereksinimi, zaman zaman yaşanan verim kayıpları bu üretimi daha maliyetli hale getiriyor. Tüm dünyada organik ürünler daha pahalı” diye konuştu.

Doğrudan satış geliştirilsin

Çeşitli tanıtım ve bilinçlendirme çalışmaları ile organik tarımının önemi tüketicilere anlatılsa da, yüksek fiyat sorunu aşılamadığı takdirde tüketimin gelir seviyesi yüksek gruplarla ve ihracatla sınırlı kalacağını savunan TZOB Başkanı, “Tüketicilerin uygun fiyatla ürünlere erişebilmeleri için üreticiden tüketiciye doğrudan satış yapılmasına yönelik pazarlama mekanizmalarının geliştirilmesi, organik tarımı destekleyecektir” dedi.

Organikte sertifika önemli

Organik tarımda sertifikanın önemine de değinen Bayraktar; “Ürünün organik olmasının kanıtı, üzerindeki sertifikadır. Organik ürün sertifikası, üretim sisteminin her aşamasının kontrol edilmesi ve kayıt altına alınmasının yanı sıra, yapılan analizler ve denetimler sonucunda veriliyor. Sertifika yapılan üretimin insan ve çevre sağlığı yönünden güvenilirliğinin garantisini oluşturuyor

 

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git