Home / Beslenme / Bir Gıdanın Organik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir Gıdanın Organik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı beslenme içerisinde organik gıdanın yeri önem taşımaktadır. Vücudun yeterli vitamini alabilmesi için organik gıdaların tüketilmesi gerekir. Özellikle çocukların beslenmeleri hormonlu gıdalardan uzak tutulmalıdır. Sofranızda organik gıda bulundurmak istiyorsanız alacağınız gıdanın organik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Peki bu ayrıntıyı nasıl anlayacaksınız?

İlk yapmanız gereken ambalajına dikkat etmek olacaktır. Çünkü organik tarım yapan firmalara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetki verilen kontrol firmaları sertifika vermektedir. Bu kontrol kurumları organik tarım yapan firmaların ürünlerini alarak incelemeden geçirmekte ve organik olup olmadığı tespit edilmektedir.

organik_tarim

Sertifika bilgilerini ürünlerin ambalajlarında bulabilirsiniz. Ambalajı bulunmayan sebze ve meyve ürünlerin ise organik olup olmadığı konusunda satıcıya güvenmeniz gerekir. Ancak organik ürünlerde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Eğer elma alıyorsanız, organik ise boyu çok büyük değildir. Ayrıca tüm elmalar aynı boyutta olmaz, şekil bozuklukları olur. Organik sertifikaların, ürünün nasıl hazırlandığını tüketiciye bildirmek için bazı ayrıntıları bulunmaktadır. %100 organik ibaresi yer alan ürünlerin, organik bileşenlerden hazırlandığı anlaşılmaktadır. Eğer ambalajda organik yazıyor ise, %95 organik olduğunu açıklar. Organik bileşenler ile hazırlanmıştır ibaresi yer alır ise, %70 oranında organik olduğu anlaşılmalıdır.

Organik ve Doğal Gıda Aynı Anlama mı Geliyor?

Bir gıda ambalajı üzerinde yer alan doğal ibaresi gördüğünüzde, ilgili ürünün organik yöntemler çerçevesinde hazırlandığı anlamına gelmemektedir. Organik ibaresi sadece yetkili kurum tarafından sertifika verilmiş firmaların ürünleri üzerinde yer alır.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git