Home / Genel / Organik Gıdalar Taklit Ürünlere Savaş Açtı

Organik Gıdalar Taklit Ürünlere Savaş Açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı halk sağlığını tehdit eden şirketler ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ürünlerini açıkladı.

food

Aralarında et, süt ürünleri, bal, zeytinyağı ve takviye gıda ürünlerinin yer aldığı 355 parti ürün üreticileri ile birlikte tüketicilerin bilgisine sunuldu. Gıda sahtekârlarının ana besin kaynakları üzerinde yaptığı hileler, sertifikalı organik ürünlerin önemini bir kez daha gözler önüne koydu.

Yapılan 558 bin 492 denetim sonucu kusurlu bulunan gıda sahtekârları, halk sağlığını tehdit eden ürünleri ile birlikte bakanlık tarafından açıklandı. Süt ürünlerinde bitkisel yağlar, jelatin ve nişastaya, zeytinyağlarında mumsu maddelere ve yüksek asitli pirina yağına, balda ürünün kalitesini önemli ölçüde etkileyen yetersiz düzeyde prolin miktarına ve diastaz sayısına rastlandı. Denetimlerde ortaya çıkan sonuçlara göre en çok taklit ve tağşişin yapıldığı besin grubu ise et ürünleri oldu. Listede, birçok katkı maddesine rastlanan et ürünlerinin yanı sıra sildenafil, tadalafil, sibutramin gibi etken ilaç maddeleri içeren takviye gıdalar ve buğday nişastası hücreleri katılan çeşitli baharatlar da yer aldı.

Hakkında OrganikDunya

Yanıt Yaz

Sayfa Başına Git